Tipy na výlety do okolí


Hrad Bezděz
Jeden z nejvýznamnějších gotických hradů v Čechách postaven Přemyslem Otakarem II ve 13.st. Charakteristická silueta hradu se dvěma věžemi tvoří nezapomenutelnou dominantu regionu.
Umístění: 5 km z Doks směrem na Mladou Boleslav


Hrad Houska
Původně gotický hrad postavený koncem 13.st. byl teprve v roce 1999 poprvé v dlouhé historii zpřístupněn veřejnosti. Dnes stále více získává na popularitě a žije kulturními akcemi-jarmarky, šermíři, řemesla, zpěváci apod.
Umístění: 10 km z Doks směrem Ml.Boleslav a Okna


Kokořín
Hrad postavil r. 1320 Hynek Berka z Dubé, obýván byl do pol. 16. stol., poté opuštěn a změnil se v ruinu. Zřícenina romanticky rekonstruována na počátku 20. stol. pro V. Špačka pod odborným dozorem Z. Wintra a A. Sedláčka. Zajímavosti: V blízkosti pískovcové útvary "Pokličky", rozhledna na Vrátenské hoře a také Hradsko - slovanské sídliště (byli zde poražení Frankové r. 805). Umístění: 25 km od Doks


Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách
Středověký skalní hrad vybudovaný na přelomu 13. a 14. století.
Umístění: 4 km od Nového Boru


Státní zámek Lemberk
Původně hrad ze 13. stol. Obývaný Havlem z Lemberku a jeho ženou Zdislavou, která svatořečením vstoupila do evropské církevní tradice.


Státní zámek Zákupy
Renesanční zámek založený v 16. stol. s rozsáhlým zámeckým parkem


Zřícenina hradu Děvín
Zříceniny královského hradu na kopci nad jezerem u obce Hamr na Jezeře. Hrad založen v polovině 13. století, od konce 13. století v držení šlechtických rodů Vartenberků a Biberštejnů.
Umístění: Na trase Stráž pod Ralskem – Liberec


Zřícenína hradu Jestřebí
Zřícenina hradu na dominantním pískovcovém skalním útvaru tvoří významný krajinný prvek. Hrad vznikl ve druhé polovině 13. století, opuštěn byl v 16. století.
Umístění: 6 km od Doks směrem na Českou Lípu


Zřícenina hradu Milštejn
Zříceniny hradu na skále nad obcí Naděje u Cvikova. Hrad založen v polovině 14. století Ronovci, v okolí hradu se těžil kámen na výrobu mlýnských kamenů.
Umístění: Na trase Doksy – Nový Bor – Cvikov.


Zřícenina hradu Ralsko
Zřícenina hradu na stejnojmenném kopci nad obcí Stráž pod Ralskem. Založení hradu není spolehlivě doloženo, převaha stávajících dochovaných reliktů pochází z přelomu 15. a 16. století.
Umístění: Na trase Mimoň – Liberec


Zřícenina hradu Ronov
Mezi obcemi Stvolínky a Kravaře. Hrad poprvé připomínán v roce 1429, významná krajinná dominanta.
Umístění: Na trase Česká Lípa – Litoměřice

Translate this site